Nowa Studnica

tucznoNowa Studnica - osada na skraju lasów Puszczy Drawskiej położona na wzniesieniu po wschodniej stronie jeziora Studnickiego. Administracyjnie podlega miastu i gminie Tuczno.

Nowa Studnica została założona w 1584 r. przez Rudigera Wedla z Drawna. Wspólnie z trzema braćmi zapoczątkowali silny rycerski ród, którego gniazdem rodowym był zamek w Tucznie, a później zamek w Drawnie. Rozrastający się ród Wedlów był właścicielem ok. 60 prywatnych miast na Pomorzu Zachodnim. Z czasem spolonizował się przyjmując za prawne posługiwanie się polskim nazwiskiem Tuczyńscy. Nowa Studnica założona została w ramach kolonizacji Puszczy Drawskiej i stanowiła poważny ośrodek hodowli owiec. W tym celu sprowadzono tu 15 chłopów i 4 zagrodników. W centralnej części wsi stał niegdyś kościół, a przy nim cmentarz. Pomimo dewastacji zachowały się stare nagrobki. Na przeciw pofolwarcznych zabudowań i dawnego dworku znajduje się okazały ośrodek Poznańskiej Szkoły Biznesu. Na końcu wsi cmentarz ze szpalerem starych świerków.

Rzeka Korytnica

Rzeka Korytnica jest najładniejszym z dopływów Drawy. Jest wyjątkowo malowniczą i jedną z ostatnich rzek o takich walorach przyrodniczo-krajobrazowych. Rzeka przepływa przez rozległe lasy obfitujące w zwierzynę i słynące z grzybów. W krystalicznie czystej wodzie występują pstrągi i lipienie, a przy brzegach można zobaczyć bobrowe żeremia. W górze czasem pojawiają się orły bieliki, a okoliczne łąki pełne są żurawi. Całość objęta jest obszarem ochronnym Natura 2000. Rzeka jest trasą o średnim poziomie trudności, jednak bardzo bezpieczną ponieważ poziom wody najczęściej sięga kolan.