Szlak zielony

dł. trasy: ok. 7 km
dł. dojścia: ok. 4 km
czas przejścia: 4 godz.
Szlak rozpoczyna się obok przystanku kolejowego w Krępie Krajeńskiej w miejscu gdzie bierze swój początek szlak żółty do Nowej Korytnicy, a także szlak niebieski do Martwicy. Oba te szlaki powiązane są pętlicowo ze szlakami Drawieńskiego Parku Narodowego. Aby uniknąć kolizji kolorystycznych z innym szlakiem (seledynowo - zielonym) prowadzonym ze Studnicy do St. Korytnicy, dojście do naszego szlaku od bramy ośrodka aż do Krępy Kraj. oznakowane jest białymi strzałkami, głównym traktem szutrowym za wsią na lewo. Po przejściu ok. 2km możemy skręcić w lewo, aby po przejściu ok. 500m przeuroczym wąwozem dojść do jeziora Lubicz Mały. Wracamy do głównej drogi i dalej do rozległego placu, gdzie za barakami rozpoczyna się nasz szlak.

Alternatywa 1

Po wyjściu z wąwozu (od jeziora w górę) możemy skręcić w lewo. Droga ta doprowadzi nas za trzecim rozwidleniem do szlaku zielonego. Nadleśnictwo nie poleca tej trasy z powodu licznych upraw, piaszczystego dna traktu. Ponadto droga nie stanowi istotnego skrótu. Szlak zielony po kilkudziesięciu metrach od swego początku wchodzi na lewo w oznakowaną leśną drogę Nr 7 (administracja lasów znakuje główne drogi p. pożarowe czerwoną tarczą z napisem "droga Nr ..." ). Droga ta stanowi pierwszy 2km łatwy odcinek naszej trasy. Po drodze starodrzew sosnowy, brzozy i sporadycznie świerki. Po przejściu 1 km po prawej stronie w głębi lasu, dolina rzeki - Płociczna.

Płociczna - rzeka, prawy dopływ Drawy, 51km długości, 440km2 powierzchni dorzecza. Do ujścia Runicy wąska, płytka, dalej dzika o naturalnym charakterze. W środkowym biegu w miejscu starego młyna tworzy niemal górska kaskadę. W rzece żyje pstrąg potokowy, lipień, głowacz białopłetwy. Tarło odbywa troć wędrowna i jeziorowa. Dawne tarliska łososia już nie istnieją. Rzeka licznie zasiedlona przez bobry. Niedostępna dla turystyki kajakowej. W 1990r. dolina Płocicznej weszła w skład Drawieńskiego Parku Narodowego. Po 2km wędrówki dochodzimy do mostku przerzuconego nad strugą wypływającą z jez. Lubicz Mały (kanał Ponikiew, łączący jez. Lubicz i Lubicz Mały z rzeką Płociczną). Za mostkiem po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo.
(patrz Alternatywa 2). Mało czytelną dróżką dochodzimy po kilku minutach nad jezioro Lubicz Mały. Przy starym buku łagodne zejście do jeziora. Tu proponujemy relaks i odpoczynek przed odcinkiem trudnej trasy.

Jez. Lubicz Mały - jezioro o pow. 14,03ha., długość 750m., szer. 200m. w rynnie polodowcowej. Brzegi trudno dostępne, zabagnione. Liczne wykroty powalonych drzew. Ślady żerowania bobrów. Wzdłuż trasy dęby, stare sosny, brzozy, buk i czasami świerki. Dominuje olsza czarna. Po prawej stronie wysoka skarpa z młodnikiem sosnowo-świerkowym. Na końcu jeziora ścieżkę przegradza stare, powalone drzewo. Po sforsowaniu przeszkody wchodzimy w trudny odcinek 1km gdzie po lewej stronie rozciągają się tereny bagienne (siedlisko bobra i gniazdowania żurawia) po prawej zalesiona skarpa. W miejscu gdzie skarpa się obniża, szlak skręca w prawo-skos pod górkę. Rosną tam kępami okazałe jałowce. Zaraz za nimi dochodzimy do leśnej drogi. Tu skręcamy w lewo i tą drogą dochodzimy do rozwidlenia (już na obrzeżu jeziora). Na tym rozwidleniu skręcamy w lewo, aby po chwili dojść do jeziora Lubicz w tym miejscu gdzie wypływa struga.

Alternatywa 2

Dla osób pragnących trasę odbyć rowerem, proponujemy: za mostkiem nad strugą jedziemy nadal drogą, główną Nr 7 i dopiero po 200m na rozwidleniu skręcamy w lewo. Cały czas jedziemy wysoczyzną pomiędzy doliną Lubicz Mały. Po prawej stronie urocza bagienna dolina. Trasa ta jest w miarę łatwa i równie piękna. Po ok. 2km napotykamy na szlak czarny, którym ostro w lewo dojedziemy (dojdziemy) na skraj jeziora do rozwidlenia dróg. Tam ponownie wkroczymy na szlak zielony i znowu przekraczamy strugę wypływającą z jeziora. Tym razem jest to urocza kładka z przeciętych wzdłuż pni drzew. Łatwe dojście do jeziora Lubicz. Następnie drogą piaszczystą pod górę dochodzimy do rozległego pola. Tu skręcamy w lewo i brzegiem lasu, wchodzimy na prawo w leśną drogę. Po 2km mając cały czas po prawej stronie rozległe pole, dojdziemy do Nowej Studnicy, gdzie za pierwszym domem skręcamy w lewo do wsi.